Pro pacienty

Hyperaktivní močový měchýř (OAB = overactive bladder)

Hyperaktivní močový měchýř je chronické onemocnění. Projevuje se častou a velmi nutkavou potřebou močit (tzv. urgencí), nočním močením, případně inkontinencí. Postihuje miliony lidí na celém světě. Výskyt roste s věkem a je relativně větší u žen než u mužů.

OAB může mít velký vliv na kvalitu života a může nepříznivě ovlivňovat každodenní aktivity člověka jakými jsou například práce, cestování, mezilidské vztahy, fyzická aktivita, sexuální funkce a spánek, proto je léčba zaměřena na snížení symptomů a zlepšení celkové kvality života pacientů.

Při léčbě hyperaktivního močového měchýře se doporučuje úprava životního stylu, stravy a upravení pitného režimu. Pomoci může i trénink močového měchýře, kdy se na základě mikčních karet stanoví vhodné časové intervaly k močení a ty se pak pacient snaží postupně prodlužovat. Vhodné je také posílení svalů pánevního dna Kegelovou metodou.

Hyperaktivní močový měchýř pomáhají kontrolovat léčiva s názvem anticholinergika. Ty ovlivňují nervové systémy kontrolující močový měchýř.

Močové infekce

Zahrnují řadu jednotek, od klinicky bezvýznamné přítomnosti bakterií v močových cestách, přes infekci močové trubice (uretritidu), močového měchýře (cystitidu), zánět prostaty až po závažný bakteriální zánět ledvin (pyelonefritidu).

Nekomplikovaná infekce močových cest

Dle statistik je jedna ze tří žen do 24 let léčena pro infekci močových cest a více než polovina žen prodělá alespoň jednu epizodu v průběhu svého života. Ojedinělé infekce jsou sice velmi nepříjemné a bolestivé, ale většina proběhne bez komplikací s krátkou dobou léčení. Opakované infekce vedou k časté pracovní neschopnosti, nadužívání antibiotik s častou rezistencí a ve svém důsledku i k nucené změně životního stylu. Mnohé z nás po opakovaných infekcích rezignují a raději se začnou vyhýbat aktivitám, které zdánlivě podněcují tyto problémy. Zdrojem uropatogenních kmenů bakterií (bakterií vyvolávajících infekci dolních močových cest) je střevní rezervoár a tyto bakterie jsou odpovědné za 90% všech infekcí močových cest. E. coli je ale jedním z nejdůležitějších zástupců střevní mikroflóry a její přítomnost je nezbytná pro správný průběh trávení ve střevě. Pokud se ale dostane do našeho močového ústrojí, způsobuje nemalé problémy. Typické příznaky nekomplikované močové infekce jsou pálivé, bodavé močení, časté nucení močení, bolest v podbřišku.

 

www.utipro.cz