Hyperaktivní močový měchýř (OAB = overactive bladder)
Hyperaktivní močový měchýř je chronické onemocnění. Projevuje se častou a velmi nutkavou potřebou močit (tzv. urgencí), nočním močením, případně inkontinencí. Postihuje miliony lidí na celém světě. Výskyt roste s věkem a je relativně větší u žen než u mužů.
OAB může mít velký vliv na kvalitu života a může nepříznivě ovlivňovat každodenní aktivity člověka jakými jsou například práce, cestování, mezilidské vztahy, fyzická aktivita, sexuální funkce a spánek, proto je léčba zaměřena na snížení symptomů a zlepšení celkové kvality života pacientů.
Při léčbě hyperaktivního močového měchýře se doporučuje úprava životního stylu, stravy a upravení pitného režimu. Pomoci může i trénink močového měchýře, kdy se na základě mikčních karet stanoví vhodné časové intervaly k močení a ty se pak pacient snaží postupně prodlužovat. Vhodné je také posílení svalů pánevního dna Kegelovou metodou.
Hyperaktivní močový měchýř pomáhají kontrolovat léčiva s názvem anticholinergika. Ty ovlivňují nervové systémy kontrolující močový měchýř.